SLOUP od staré silnice z Chomutova přes Spořice do Kadaně se sochou Vzkříšeného Spasitele
(Krista Spasitele).
Trasa nestarší obchodní silnice, která spojovala Most, Chomutov s Kadaní, byla přerušena až v roce 1917, když byla dokončena stavba železáren v Chomutově. Tuto prastarou komunikaci provázelo několik sloupů, křížů, smírčích křížů. Dodnes se na původním místě nezachoval ani jediný. Jen staré fotografie nám dnes ukazují jejich původní podobu a na starých mapách jsou označena místa, kde stály. Zdálo se, že žádná z památek není dochována do dnešních dnů.
Až na konci roku 2023 byly v areálu technických služeb U větrných mlýnů v hromadě suti nalezeny prvky pískovcového sloupu, kaplice a desky s nápisy. Podle nápisu byl sloupo zhotoven v roce 1665. Sloup nechal v roce 1665 postavit Adam Kirsch s manželkou Elisabethou. Podle popisu z roku 1835 byl nahoře nápis : „Zur grössen Ehre Gottes und seiner werthen Mutter Maria.“ Dole pak je uvedeno : „ Anno 1665 Gott und Maria zu Ehren hat Adam Kirsch und seine Hausfrau Elisabetha ihren und dero selingen Eltern zu einem Gedächtniss diese Säulen aufrichten lassen.“
Sloup i se sochou stál u silnice podle popisu, který provedl Ludwig Schellberger, ještě v roce 1931. Podle staré mapy silnic okolo Chomutova z roku 1660 provázelo zde označenou silnici do Kadaně několik prvků. Podle nákresu to byly dva sloupy, kříž a kvadratický sloup s kaplicí. Na počátku 20. století byl fotograficky zdokumentován kvadratický sloup na spořické návsi, sloup s kaplicí v prostoru dnešních železáren a sloup se sochou Krista Spasitele (socha na vrcholu kaplice byla 50 cm vysoká, potažena zelenou patinou – bronz). Socha měla zobrazovat Vzkříšeného Spasitele na zeměkouli obtočené hadem, u nohou Krista byla zobrazena syčící hlava hada, zatímco pravice s prsty zdviženými k přísaze triumfálně ukazovala k nebesům). Sloup byl umístěný na počátku staré silnice do Spořic.
Po průzkumu nalezených prvků na skládce na konci roku 2023 bylo konstatováno, že se jedná o sloup Krista Spasitele. Samotná socha, která bývala na na vrcholu nad kaplicí, je samozřejmě nezvěstá. Podle fotografie se zdá, že se patrně jednalo o bronzovou barokní sochu. Původní mista, kde stávaly plastiky doprvázející starou Kadaňskou silnici, jsou nyní nedostupná. Pro obnovu sloupu se jako nejvhodnější jevilo místo ve Spořicích, tam kde stával kvadratický sloup s kapličkou ve Spořicích, v prostoru dnešního parku, kterým kdysi procházela historická komunikace. Obnovený sloup je tak památkou na starou ještě středověkou komunikaci a výrazným způsobem obohacuje veřejný prostor ve Spořicích.
Kristus Spasitel možná podoba sochy na vrcholu
Sloup 1931 Spořice kadaňská silnice
Sloup dnes 2024